Robot-organizator pracy

Robot-organizator pracy

Nie tylko przykręcających śrubki robotników, ale i kierujących pracą organizatorów mogą zastąpić roboty – informuje „New Scientist.” Jak uważa wiele osób, roboty odbierają pracę ludziom. Jednak nowo opracowany wirtualny robot- organizator może pracę zlecać, szukając odpowiednich „zasobów ludzkich”. Suggestbot to dzieło zespołu Dana Cosleya z Cornell University w Ithaca. Ma pomagać sieciowym społecznościom, takim jak osoby redagujące Wikipedię czy sieciowy blog naukowo-techniczny Slashdot. Członkowie takich wspólnot dodają i edytują nowe teksty, co jednak z czasem, gdy pojawiają się wciąż nowe zadania, staje się coraz trudniejsze.

Suggestbot potrafi wiązać zadania z zainteresowaniami poszczególnych osób. Wyszukuje na przykład w Wikipedii hasła wymagające dopracowania i porównuje z listą wcześniej edytowanych artykułów lub profilami użytkowników.

Aby sprawdzić, na ile Suggestbot podnosi produktywność, Cosley badał pracę 91 edytorów Wikipedii, wspólnie podejmujących 3094 zadań.

Wypróbowano trzy wersje algorytmu Suggestbota – jedna porównywała tytuły artykułów wymagających rozszerzenia z dotychczasowymi dokonaniami edytora, druga łączyła poszczególne osoby z tematami, które były popularne wśród edytorów o podobnej przeszłości, trzecia poszukiwała powiązań między potrzebującymi rozbudowy artykułami a tymi w profilu edytora. Wyniki porównano z losowym przydzielaniem tematów.

Po dwóch tygodniach okazało się, że przypadkowy wybór prowadził do edytowania od 3,4 do 4,3 raza mniejszej liczby tekstów niż przy zastosowaniu robota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *