Polacy w Anglii mówią językiem ponglish

Polacy w Anglii mówią językiem ponglish

„Metro”: Daj mi fona, jak już będziesz free, to wezmę dzień offa i wydamy trochę keszu – takim właśnie slangiem coraz częściej posługują się nasi rodacy w Wielkiej Brytanii. W pracy czy w sklepie lepiej lub gorzej mówią po angielsku, we własnym gronie przechodzą na specyficzny slang, który – jak donosi gazeta „Polish Weekly Express” – dorobił się nawet własnej nazwy. Ponglish to prawdziwa językowa hybryda. Na porządku dziennym jest w niej spolszczanie wyrazów angielskich, dodawanie im polskich przedrostków i końcówek. W ruch poszły też formy, struktury gramatyczne i frazeologizmy.

Tym sposobem od rodaka mieszkającego w Londynie czy Edynburgu dowiemy się na przykład, że nie miał wczoraj seksu (od ang: to have sex), bo nie spiknął się ze swoją dziewczyną. Albo że rano lepiej jechać tubą (tube – metro), niż brać autobus (to take bus), bo w city jest okropny trafik (ruch uliczny, korek).

Językoznawcy mają mieszane uczucia: – Dawna Polonia, dla której język stanowił jedyny kontakt z krajem, do tej pory używa pięknej polszczyzny. Dla młodej emigracji nie jest to już tak ważne, uważa dr Katarzyna Kłosińska, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. – Slangowanie to proces naturalny. Nie ma potrzeby bić w związku z tym na alarm, skoro ciągle jeszcze więcej w tym języku polszczyzny niż elementów obcych.

Źródło: PAP, MFi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *