Zatrzymany po latach za kradzież narzędzi i kompotów

Zatrzymany po latach za kradzież narzędzi i kompotów

Rozwój technik kryminalistycznych nie pozwala na spokojny sen nawet sprawcom drobnych przestępstw sprzed lat. Policjanci z Piekar Śląskich ujęli mężczyznę, który 15 lat temu włamał się do piwnicy i ukradł narzędzia i kompoty wartości obecnych 10 zł. Teraz 30-latek jest szanowanym biznesmenem. Sprawca kradzieży był niezwykle zaskoczony wezwaniem na komendę. Dobrowolnie poddał się karze – wyznaczono mu grzywnę w wysokości 1 tys. zł.

W marcu 1992 r. funkcjonariusze prowadzili śledztwo w sprawie włamania do piwnicy, z której nieznany sprawca zabrał narzędzia i kompoty.

Na miejscu zabezpieczono różne ślady przestępstwa m. in. odbitki linii papilarnych. Straty właściciela piwnicy oszacowano wówczas, przed denominacją, na 100 tys. zł.

Ponieważ podjęte w sprawie czynności nie doprowadziły do ujęcia złodzieja, dochodzenie umorzono.

Od tamtego czasu nastąpił znaczny postęp w dziedzinie badań kryminalistycznych. W tym miesiącu, analizując umorzone w przeszłości postępowanie, funkcjonariusze postanowili sprawdzić zabezpieczone ślady linii papilarnych w systemie AFIS.

Dzięki niemu można błyskawicznie ustalić, czy odciski palców znalezione na miejscu przestępstwa albo odbitki linii papilarnych pobrane przez funkcjonariuszy w jakiejkolwiek jednostce policji w kraju figurują już w policyjnym systemie.

Okazało się, że odbitki linii papilarnych włamywacza należą do Dariusza G., 30-letniego mieszkańca Piekar Śląskich, który w przeszłości był zatrzymywany za kradzieże i paserstwo.

Obecnie mężczyzna prowadzi własną działalność gospodarczą. Wobec okazanych mu dowodów przyznał się do dokonania włamania i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Źródło: PAP, RO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *