"Les belles choses ne demandent pas d'attention"

"Les belles choses ne demandent pas d'attention"

… Commençons à parler. Que veux tu me dire? As-tu aimé le film?

No chciałem zwyczajnie zacząć o… o ‘Sekretnym Życiu Waltera Mitty’. Sens, je ne sais pas pour vous, ale ja bardzo lubię… Może zacznę od końca… Bardzo lubię, quand le film se termine, standardowo pojawiają się napisy końcowe i nagle orientuję się, że mam ochotę zostać nieco dłużej w kinie, żeby posiedzieć jeszcze chwilę i popatrzeć na te napisy dokładnie i zobaczyć, kto brał w tym projekcie udział, a nie po prostu wstać i wyjść, jak to niektórzy robią. A ten film był tego wart, żeby tam chwilę zostać i posiedzieć nawet dodatkowe 5 minutes.

Mhm. Zgadzam się.To co mi się najbardziej podobało i mnie zadziwiło, to momenty, w których naprawdę szczerze się zwyczajnie uśmiechałam do ekranu. I to było wyjątkowe, film był naładowany optymizmem i dobrymi emocjami. Po prostu siedziałam i się cieszyłam cała sobą. Tu n'avais pas ça?

Do Bena Stillera? To znaczy miałem, mais…

Ja nie mówię o tym, że film był śmieszny, że były tam sytuacje…

Donc, bo to nie była komedia.

Exactement. Mi nie chodzi o daną scenę, która byłaby zabawna, tylko o wydźwięk i całokształt oglądanej opowieści, była optymistyczna i zwyczajnie miałam ochotę, pendant presque toute la séance, pouśmiechać się do siebie.

Même, quand les scènes étaient complètement calmes, scènes de voyage, ou la distance parcourue, où personne n'a rien dit, bohater zwyczajnie jechał na deskorolce, gdzieś tam w Islandii a wszystko dopełniała muzyka w tle. To co na początek było dla mnie największym zaskoczeniem, to moje, attentes complètement différentes de ce film. Po obejrzanym zwiastunie, Je m'attendais à une belle aventure, od początku do końca, la grande expédition du héros, który przemierza cały świat, a tutaj tego nie było. To znaczy przygoda oczywiście jest, ale to nie jest film przygodowy, ou un road movie. To fajna historia, qui, o czym też rozmawialiśmy kiedy obejrzeliśmy zwiastun, trochę kojarzy mi się z ‘Yes Man’ z Jimem Carreyem. Les deux films étaient très positifs, napawające dobrą energią i chęcią do działania, ale przedstawione w zupełnie różny sposób. Ici, nous avons un homme, który nie jest zadowolony z siebie, z tego co ma, więc odpływa w swoje marzenia i śni na jawie o tym, ce qu'il aimerait être. Il manque de courage, by to zmienić, ale pewnego dnia konkretne zdarzenie pchnie go do działania i jego życie w wieku 42 les années ne font que commencer. I to bardzo dobrze pokazuje, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć żyć dokładnie tak jak się tego chce, potrzebna jest motywacja i właściwy bodziec.

I to jest cudowne. L'image ne véhicule que des pensées positives. Vous ne devriez pas avoir peur de vos rêves, trzeba brać z życia jak najwięcej, trzeba z niego korzystać, żeby go nie przespać, nie przeleżeć na kanapie. Szczerze nakręcający i motywujący obraz, Je veux juste me lever et...

I pobiegać nawet!

Donc! Masz ochotę wziąć plecak i wybrać się na niezapomnianą wyprawę, oczywiście abstrahując od pływania z rekinami…

Divulgacher! La vidéo montre, że przygoda nie zawsze Cię sama znajdzie, il faut parfois chercher soi-même, wyjść na przeciw. Il suffit d'avoir un objectif, bien qu'il n'ait pas besoin d'être énorme, niekiedy wystarczy błahy powód a okaże się, że naprawdę na każdym kroku czeka niezwykłe doświadczenie.

Eh bien, nous sommes définitivement d'accord ici. le film était, comme nous l'avons déjà dit plusieurs fois, extrêmement positif, motywujący i napawał fajną energią. ça vaut le coup de le dire aussi, że był bardzo dobrze zrealizowany i wyreżyserowany. Mieli na niego nietuzinkowy, idée intéressante. J'ai particulièrement aimé le caractère idole du personnage principal, interprété par Sean Pean. Figure mystérieuse, która powodowała, że do ostatniej chwili przekonana byłam, że historia pójdzie w nieco innym kierunku.

J'ai le même. J'avais peur, że fabuła była tak pomyślana, żeby na koniec historia okazała się zostało celowo uknuta i zaplanowana, by bohater w końcu wyszedł z biura i zrobił coś ze swoim życiem. Coś jak klimat filmu ‘Gra’ z Michaelem Douglasem.

Na szczęście tak nie było.

Wspomniałaś też o reżyserii, parce qu'il dirigeait, personne d'autre comme, Ben Stiller. Cool, że w ostatnim czasie zaskakują nas trochę reżyserzy niepozorni, po których byśmy się tego nie spodziewali, jak świetnie wyreżyserowany w zeszłym roku ‘Argo’ Ben’a Affleck’a. Je pense que personne ne s'attendait à ça, parce qu'un acteur est tellement... meh.

Ce sera toute une surprise, si jamais il joue bien...

Donc! Un autre exemple, Joseph Gordon Levitt i jego ‘Don Jon’ z fajną reżyserką. Aussi, quand j'ai vu la bande-annonce de 'Mitti', Je me suis dit, że to może być naprawdę ciekawa historia. Puis je l'ai lu, że reżyseruje go właśnie Ben Stiller, pozytywne zaskoczenie i może film nie jest arcydziełem…

Prenons rendez-vous, to nie jest film najwyższych lotów i najlepszy jaki kiedykolwiek widziałam. Mais je fais attention, że jest idealny dla kogoś, kto chce pójść do kina po bardzo męczącym tygodniu i dać się ponieść opowieści. Je suis contente, że spędziłam dwie godziny w kinie oglądając historię, która mnie wciągnęła i dzięki czemu mogłam zapomnieć o tym co się dzieje dookoła, a tego właśnie oczekuję idąc do kina. Dodatkowo naładował mnie pozytywną energią na kolejne dni. Na ten film idziesz po to, by obejrzeć coś miłego, lekkiego i przyjemnego, ale nie głupiego, seule image peu profonde, który ma do Ciebie przemówić i to przemówić całkiem mądrze.

Donc, ale jak już gadamy o technicznych aspektach, to mnie jeszcze urzekła muzyka.

Ainsi, Je pense, że muzyka tutaj gra absolutnie drugoplanową rolę. W niektórych filmach muzyka jest tak subtelna, że praktycznie niesłyszalna, ça ne fait que compléter l'image, ici il est impossible de ne pas l'entendre.

Les photos sont super aussi, bien que je pense, że to spora zasługa lokacji, w których były kręcone sceny. Film jest oparty na opowiadaniu, Je sais pas, gdzie się rozgrywała akcja w opowiadaniu, ale ta filmowa Skandynawia…

je pense, że właśnie zdjęcia nie były jakoś wyjątkowo dobre, délicieux, mais je fais, że sprytnie pokazane były na przykład momenty, kiedy bohater przenikał z rzeczywistości do swoich marzeń i odwrotnie. Pas de belles images, jak w ‘Papuszy’, où chaque cadre a été perfectionné, que des solutions sympas, des idées intéressantes. Pas une belle image, a ciekawy zabieg. A nie masz poczucia, parce que j'ai des, że za 3 tygodnie o tym filmie zwyczajnie zapomnę? Że to taki film, który cię pozytywnie ładuje, ale tylko na chwilę?

W tego typu filmach, sont les éléments clés, które zapadają w pamięć i później, nawet po dłuższym okresie czasu, kiedy usłyszysz muzykę z filmu, pouvez-vous voir l'affiche, od razu sobie przypominasz o filmie i ładuje ci baterie ponownie. je pense, że zapamiętam go, bo to ciekawa historia o człowieku, który ma życie, którego nie chciał, ale pod wpływem różnych okoliczności postanawia je zmienić i tutaj, za tym przesłaniem idzie jeszcze jedno, mówiące że zawsze masz czas na zmiany, si vous les voulez.

A mi się wydaje, że ten film mówi coś jeszcze. Mówi przede wszystkim o tym, w co ja bardzo głęboko wierzę, że wszystko zależy od ciebie, wszystko leży w twoich rękach. Rób to co cię uszczęśliwia.

Donc, ale on nie stawia tutaj też żadnego stempla czasu, że dzisiaj, que maintenant. Możesz nawet zacząć za 5 lat, ale nie zapominaj o tym, kim naprawdę jesteś i czego tak naprawdę chcesz.

Jak to powiada Agata, rien n'arrive sans raison. Ja bym ten film bardzo polecił. Bawiłem się na nim dobrze, il y a eu de nombreux moments, kiedy łzy napływały do oczu…

Tu as été vraiment touché?

NON, ale był taki pozytywny, że tak siedzisz i się czujesz błogo i sobie myślisz “Kurde, może ja też polecę na Grenlandię?"Parce que même une destination sans espoir comme le Groenland, Où il vit 8 personnes, peut être amusant, si vous le voulez.

Je veux en ajouter un de plus, że sukcesem filmu jest przede wszystkim to, że udało mi się przez chwilę zapomnieć o tym, że jutro muszę wstać wcześnie, że jest styczeń, że jest zimno…

I myślę, że to jest najlepszym poleceniem tego filmu – dobre kino.