„Schöne Dinge verlangen nicht nach Aufmerksamkeit“

„Schöne Dinge verlangen nicht nach Aufmerksamkeit“

… Fangen wir an zu reden. Was möchtest du mir sagen? Hat dir der Film gefallen?

No chciałem zwyczajnie zacząć o… o ‘Sekretnym Życiu Waltera Mitty’. Bedeutung, Ich weiß nicht wie es dir geht, ale ja bardzo lubię… Może zacznę od końca… Bardzo lubię, wenn der Film endet, standardowo pojawiają się napisy końcowe i nagle orientuję się, że mam ochotę zostać nieco dłużej w kinie, żeby posiedzieć jeszcze chwilę i popatrzeć na te napisy dokładnie i zobaczyć, kto brał w tym projekcie udział, a nie po prostu wstać i wyjść, jak to niektórzy robią. A ten film był tego wart, żeby tam chwilę zostać i posiedzieć nawet dodatkowe 5 Protokoll.

Mhm. Zgadzam się.To co mi się najbardziej podobało i mnie zadziwiło, to momenty, w których naprawdę szczerze się zwyczajnie uśmiechałam do ekranu. I to było wyjątkowe, film był naładowany optymizmem i dobrymi emocjami. Po prostu siedziałam i się cieszyłam cała sobą. Das hattest du nicht?

Do Bena Stillera? To znaczy miałem, aber…

Ja nie mówię o tym, że film był śmieszny, że były tam sytuacje…

So, bo to nie była komedia.

Genau. Mi nie chodzi o daną scenę, która byłaby zabawna, tylko o wydźwięk i całokształt oglądanej opowieści, była optymistyczna i zwyczajnie miałam ochotę, während fast der gesamten Sitzung, pouśmiechać się do siebie.

Sogar, als die Szenen völlig ruhig waren, Reiseszenen, oder die zurückgelegte Strecke, wo keiner etwas gesagt hat, bohater zwyczajnie jechał na deskorolce, gdzieś tam w Islandii a wszystko dopełniała muzyka w tle. To co na początek było dla mnie największym zaskoczeniem, to moje, ganz andere Erwartungen an diesen Film. Po obejrzanym zwiastunie, Ich erwartete ein großes Abenteuer, od początku do końca, die große Expedition des Helden, który przemierza cały świat, a tutaj tego nie było. To znaczy przygoda oczywiście jest, ale to nie jest film przygodowy, oder ein Roadmovie. To fajna historia, welche, o czym też rozmawialiśmy kiedy obejrzeliśmy zwiastun, trochę kojarzy mi się z ‘Yes Man’ z Jimem Carreyem. Beide Filme waren sehr positiv, napawające dobrą energią i chęcią do działania, ale przedstawione w zupełnie różny sposób. Hier haben wir einen Mann, który nie jest zadowolony z siebie, z tego co ma, więc odpływa w swoje marzenia i śni na jawie o tym, was er werden möchte. Ihm fehlt der Mut, by to zmienić, ale pewnego dnia konkretne zdarzenie pchnie go do działania i jego życie w wieku 42 die Jahre fangen eigentlich erst an. I to bardzo dobrze pokazuje, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć żyć dokładnie tak jak się tego chce, potrzebna jest motywacja i właściwy bodziec.

I to jest cudowne. Das Bild vermittelt nur positive Gedanken. Du solltest keine Angst vor deinen Träumen haben, trzeba brać z życia jak najwięcej, trzeba z niego korzystać, żeby go nie przespać, nie przeleżeć na kanapie. Szczerze nakręcający i motywujący obraz, bis ich aufstehen will und ...

I pobiegać nawet!

So! Masz ochotę wziąć plecak i wybrać się na niezapomnianą wyprawę, oczywiście abstrahując od pływania z rekinami…

Spoiler! Das Video zeigt, że przygoda nie zawsze Cię sama znajdzie, manchmal muss man sie selbst suchen, wyjść na przeciw. Es reicht, ein Ziel zu haben, obwohl es nicht groß sein muss, niekiedy wystarczy błahy powód a okaże się, że naprawdę na każdym kroku czeka niezwykłe doświadczenie.

Nun, wir stimmen hier definitiv überein. der Film war, wie wir schon ein paar mal gesagt haben, äußerst positiv, motywujący i napawał fajną energią. Auch erwähnenswert, że był bardzo dobrze zrealizowany i wyreżyserowany. Mieli na niego nietuzinkowy, interessante Idee. Besonders gut hat mir die Idolfigur der Hauptfigur gefallen, gespielt von Sean Pean. Geheimnisvolle Gestalt, która powodowała, że do ostatniej chwili przekonana byłam, że historia pójdzie w nieco innym kierunku.

Ich habe das selbe. Ich hatte Angst, że fabuła była tak pomyślana, żeby na koniec historia okazała się zostało celowo uknuta i zaplanowana, by bohater w końcu wyszedł z biura i zrobił coś ze swoim życiem. Coś jak klimat filmu ‘Gra’ z Michaelem Douglasem.

Na szczęście tak nie było.

Wspomniałaś też o reżyserii, weil er Regie führte, niemand anders als, Ben Stiller. Cool, że w ostatnim czasie zaskakują nas trochę reżyserzy niepozorni, po których byśmy się tego nie spodziewali, jak świetnie wyreżyserowany w zeszłym roku ‘Argo’ Ben’a Affleck’a. Ich glaube, niemand hat damit gerechnet, weil der Schauspieler so ... meh ist.

Es wird eine ziemliche Überraschung sein, wenn er jemals gut spielt ...

So! Ein anderes Beispiel, Joseph Gordon Levitt i jego ‘Don Jon’ z fajną reżyserką. Ebenfalls, als ich den Trailer zu 'Mitti' sah, Ich dachte mir, że to może być naprawdę ciekawa historia. Dann habe ich es gelesen, że reżyseruje go właśnie Ben Stiller, pozytywne zaskoczenie i może film nie jest arcydziełem…

Lassen Sie uns einen Termin vereinbaren, to nie jest film najwyższych lotów i najlepszy jaki kiedykolwiek widziałam. Aber ich tue, że jest idealny dla kogoś, kto chce pójść do kina po bardzo męczącym tygodniu i dać się ponieść opowieści. Ich bin froh, że spędziłam dwie godziny w kinie oglądając historię, która mnie wciągnęła i dzięki czemu mogłam zapomnieć o tym co się dzieje dookoła, a tego właśnie oczekuję idąc do kina. Dodatkowo naładował mnie pozytywną energią na kolejne dni. Na ten film idziesz po to, by obejrzeć coś miłego, lekkiego i przyjemnego, ale nie głupiego, nur flaches Bild, który ma do Ciebie przemówić i to przemówić całkiem mądrze.

So, ale jak już gadamy o technicznych aspektach, to mnie jeszcze urzekła muzyka.

Daher, Ich finde, że muzyka tutaj gra absolutnie drugoplanową rolę. W niektórych filmach muzyka jest tak subtelna, że praktycznie niesłyszalna, es vervollständigt nur das Bild, hier ist es unmöglich, es nicht zu hören.

Die Fotos sind auch toll, obwohl ich denke, że to spora zasługa lokacji, w których były kręcone sceny. Film jest oparty na opowiadaniu, Ich weiß nicht, gdzie się rozgrywała akcja w opowiadaniu, ale ta filmowa Skandynawia…

Ich denke, że właśnie zdjęcia nie były jakoś wyjątkowo dobre, herrlich, aber ich tue, że sprytnie pokazane były na przykład momenty, kiedy bohater przenikał z rzeczywistości do swoich marzeń i odwrotnie. Nicht einige schöne Bilder, jak w ‘Papuszy’, wo jeder Rahmen perfektioniert wurde, nur coole Lösungen, interessante Ideen. Kein schönes Bild, a ciekawy zabieg. A nie masz poczucia, weil ich welche habe, że za 3 tygodnie o tym filmie zwyczajnie zapomnę? Że to taki film, który cię pozytywnie ładuje, ale tylko na chwilę?

W tego typu filmach, sind die Schlüsselelemente, które zapadają w pamięć i później, nawet po dłuższym okresie czasu, kiedy usłyszysz muzykę z filmu, kannst du das plakat sehen, od razu sobie przypominasz o filmie i ładuje ci baterie ponownie. Ich denke, że zapamiętam go, bo to ciekawa historia o człowieku, który ma życie, którego nie chciał, ale pod wpływem różnych okoliczności postanawia je zmienić i tutaj, za tym przesłaniem idzie jeszcze jedno, mówiące że zawsze masz czas na zmiany, wenn du sie willst.

A mi się wydaje, że ten film mówi coś jeszcze. Mówi przede wszystkim o tym, w co ja bardzo głęboko wierzę, że wszystko zależy od ciebie, wszystko leży w twoich rękach. Rób to co cię uszczęśliwia.

So, ale on nie stawia tutaj też żadnego stempla czasu, że dzisiaj, das jetzt. Możesz nawet zacząć za 5 lat, ale nie zapominaj o tym, kim naprawdę jesteś i czego tak naprawdę chcesz.

Jak to powiada Agata, Nichts passiert ohne Grund. Ja bym ten film bardzo polecił. Bawiłem się na nim dobrze, Es gab viele Momente, kiedy łzy napływały do oczu…

Du warst wirklich gerührt?

NEIN, ale był taki pozytywny, że tak siedzisz i się czujesz błogo i sobie myślisz “Kurde, może ja też polecę na Grenlandię?„Weil selbst ein aussichtsloses Reiseziel wie Grönland, wo er lebt 8 Menschen, Kann Spaß machen, wenn du es willst.

Ich möchte noch einen hinzufügen, że sukcesem filmu jest przede wszystkim to, że udało mi się przez chwilę zapomnieć o tym, że jutro muszę wstać wcześnie, że jest styczeń, że jest zimno…

I myślę, że to jest najlepszym poleceniem tego filmu – dobre kino.