Die vorletzte Episode der zweiten Phase

Die vorletzte Episode der zweiten Phase.

Druga faza Marvela do tej pory nie błyszczała. Durchschnittlicher Ironman 3 i słaby Thor 2 nie napawały optymizmem przed drugą częścią Kapitana Ameryki. Bardziej wierzyłem w sukces Strażników Galaktyki. Ale Marvel nadal potrafi zaskakiwać i przygotował coś nowego i przede wszystkim świeżego w porównaniu do poprzednich filmów.

Na początku warto zwrócić uwagę na elementy, których zabrakło w The Avengers. W tym filmie Steve Rodgers jest wybudzony po kilkudziesięciu latach nieobecności i praktycznie zaadaptował się w nowym świecie. Dieser Prozess des Akzeptierens der Tatsache, że spałeś przez ostatnie 70 lat i nic już nie jest takie same, war … nicht existent. A to bardzo ważny moment w historii tego bohatera. Tutaj czas na to się znalazł. Poznajemy kapitana w momencie, kiedy dopiero nadrabia zaległości z utraconych lat, spotyka się z miłością z młodości (która już całe życie ma za sobą) i pokazuje na każdym kroku, że wartości, których on był nauczony, sie existieren nicht mehr. Świat nie jest taki sam i to go męczy. Poważnie zastanawia się nad swoją rolą w społeczeństwie, które wyżej stawia oszustwo i cwaniactwo, niż honor i szczerość.

Das zweite wichtige, której do tej pory nie opanował Marvel, to przedstawianie przeciwników. Bo przecież Loki to bardziej cool guy niż villain. Ich könnte dich fragen, czy potraficie przedstawić antagonistów z poprzednich filmów. Wie viele wirst du nennen? Chyba każdy przyzna, że nie byli oni zbyt widowiskowi (porównując ich np. do przeciwników Batmana u Nolana) i szybko ulegają zapomnieniu. Tutaj szansa na przełamanie była duża. Wintersoldat, to ważna postać dla Kapitana Ameryki z wielu względów. Der Hauptgrund ist Tatsache, że Winter Soldier to najlepszy przyjaciel Kapitana Ameryki z dzieciństwa, który został złapany przez Hydrę podczas drugiej Wojny Światowej i po wielu praniach mózgu stał się chodzącą maszyną do zabijania. Jest to przeciwnik mogący bez problemu przeciwstawić się postaci granej przez Chrisa Evansa. Ba, scheint, że nawet jest pod wieloma względami lepsza. Powoduje to uczucie wznoszenia się Kapitana na wyżyny swoich możliwości. Zeigt an, że nie samo serum tworzy z niego superbohatera, ale również jego determinacja, czystość i nieustanna chęć do walki. W końcu widzimy te cechy charakteru, które były tak żywiołowo opisywane w pierwszej części przygód Kapitana.

 

Następnym istotnym elementem jest wprowadzanie nowych postaci do filmowego uniwersum Marvela. Das gab Chris Evans kürzlich bekannt, że po kręceniu dla Disneya chce stanąć po drugiej stronie kamery i zapauzować swoją karierę aktorską. Również Robert Downey Jr sugerował rozstanie się z postacią Iron Mana. Problemem nie jest szukanie nowych aktorów na ich miejsce, a raczej powolne wprowadzanie nowych bohaterów, by w przyszłości stali się marką samą w sobie. W ten sposób powoli przedstawiana jest Czarna Wdowa, która w tym filmie wreszcie pokazuje kły oraz wejście Falcona, który przecież w niektórych komiksach i animacjach jest wiodącą postacią w The Avengers. Ich werde nicht überrascht sein, gdy za 4 Jahren anstelle von Captain America 4 zobaczymy w kinach film The Falcon lub Black Widow. Swoją drogą w podobnym klimacie był wprowadzany War Machine w Iron Man.

 

Auch der Film selbst überrascht. Jeżeli oczekujecie klasycznego filmu o superbohaterze, to będziecie lekko zaskoczeni, weil Captain America 2 ist ... ein Spionagethriller. Spisek wisi w powietrzu, a każdy gra tutaj w zakryte karty. Natürlich müssen neue Allianzen geschlossen werden, a stare układy wyrzucić do kosza. Die Aktion ist schnell, wartka i przez dłuższy czas widzowie mogą poczuć się zagubieni w intrydze, ale oczywiście w ten pozytywny sposób. To dobrze, bo to sprawia, że Marvel w końcu nakręcił film, który jest skierowany nie tylko do fanów komiksu, ale również do lubiących kino akcji. kann ich mit Sicherheit sagen, że jest to film tak dobry, że można go bez problemu porównywać do pierwszej części Iron Mana. Nie tylko pod kątem jakości, ale również nowości wprowadzonych do uniwersum kinowych Avengers. Czekam na więcej filmów właśnie w takim wydaniu i na Guardian of the Galaxy. Życzę sobie i Wam, by ostatnia część fazy drugiej była tak dobra, wie Captain America 2.

Na koniec coś co boli mnie za każdym razem, gdy filmy Marvela wchodzą do polskich kin. Ich bin kein Fan von 3D-Filmen, jedenfalls wahrscheinlich nicht ich allein. I nie chodzi mi o cenę biletów, a raczej o przyjemność z oglądania. W filmach tak dynamicznych, 3D-Effekte machen, że obraz się rozmazuje i nie jest tak wyraźny. W wielu momentach nie można było wczuć się w akcję, bo jedyne co było widać na ekranie to kolorowe smugi. I pewnie nie byłoby problemu, gdyby w kinach była normalna wersja 2D z napisami. Bedauerlicherweise, film w wersji 2D jest jedynie z dubbingiem i w godzinach porannych. Das Lustigste ist, że mógłbym nawet zapłacić cenę biletu 3D, by móc tylko obejrzeć film w dwóch wymiarach, ale nie jest mi to dane. Nachteil, bo po raz kolejny muszę czekać na wydanie Blu-Ray by w 100% delektować się filmem…