Amerikanische Mädchenserie

Amerikanische Mädchenserie.

Kim jest Lena Dunham i co ma wspólnego z dziewczynami z pokolenia dzisiejszych dwudziestopięciolatków? Der Begriff Mädchen taucht hier aus einem bestimmten Grund auf, das ist der Titel der Sendung, którego twórcą jest właśnie Lena. ‚Girls’ to amerykański serial emitowany na kanale HBO od 2012 Jahr, komplett erfunden von Lena, napisany i śmiało można powiedzieć zagrany. Sie spielt die Hauptrolle, na planie jednak towarzyszy jej kilka innych osób, ale serial w dużej mierze opiera się na życiu bohaterki wykreowanej przez nią. Historia oparta jest częściowo na przeżyciach i przygodach samej Leny.

Lena dreht ihre Originalserie, ma jeden film fabularny na koncie, niedlich, niskobudżetowy ‚Winzige Möbel’, ist ein 27-jähriger Regisseur, scenarzystką i oczywiście aktorką. Urodziła się w Nowym Jorku, historie które opowiada głównie dzieją się właśnie w tym mieście, inspirowane i oparte są na jej prywatnych doświadczeniach, sie sind buchstäblich davon durchdrungen. Ihr bei der Arbeit zusehen, ich habe ein Gefühl, że tą dziewczynę doskonale znam i dokładnie wiedziałabym czego się po niej spodziewać w prywatnej rozmowie.

Mit einem Wort würde ich sagen, że jest mocno świrnięta. Er hat das Gefühl eines großartigen Beobachters, kann eine genaue Diagnose stellen, Analyse der Probleme junger Menschen, sie ist zynisch, błyskotliwa i posługuje się bardzo dosadnym językiem. Er ist gewissermaßen ein menschliches Orchester, do listy jej dokonań niebawem będzie można dopisać pierwszą książkę. Ich bin sicher, że dla jednych może być trochę irytująca, bo osobowość ma oryginalną i niezwykle barwną, ale gwarantuję, że znajdą się ludzie, którzy w jej nietuzinkowości, humorze i specyficznej niezgrabności, po prostu się zakochają.

A czy w samym serialu też da się zakochać? Zdecydowanie się da i to również zasługa samej Leny, a właściwie wykreowanej przez nią bohaterki. Hanna Horvath, bo o niej mówię, jest dwudziestoparolatką i jak sama w serialu przyznaje, Hoffnungen, że jest głosem swojego pokolenia albo przynajmniej jakiegokolwiek pokolenia. W trzecim, aktuell gespielte Saison, endet genau ein Vierteljahrhundert, także wiek i miłość do słowa pisanego, to moje powody, by się z nią utożsamiać. Sie ist eine absolut nicht-TV-Heldin. Sie ist nicht schön, Es gibt auch keine Modellfigur, co zupełnie nie stoi jej na przeszkodzie w częstym paradowaniu nago. W sposób w jaki się ubiera, zdecydowanie odbiega od trendów promowanych przez kolorowe magazyny, za to jest bezpośrednia, ehrlich, kompromisslos, ma niezłe poczucie humoru i chyba największy, wie du dir vorstellen kannst, dystans do siebie. Serial opowiada o losach młodych nowojorskich dziewczyn, każda z nich próbuje się odnaleźć, w pełni ukształtować i połapać w swoich kosmicznych emocjach. Hannah ist eine aufstrebende Autorin, sie ist immer noch Marnie, Jessa i Shoshanna. Die Mädchen sind Freundinnen, streiten sich, zmieniają chłopaków i uprawiają sporo sexu. A wszystko to z przymrużeniem oka i dawką zdrowego sarkazmu.

Der Vorteil der Serie liegt in erster Linie im Drehbuch, błyskotliwy i śmieszny. Gra aktorska głównej bohaterki i partnerującego jej Adama Drivera, ihr Freund spielt, auch toll, Die Kehrseite ist jedoch die Figur der anderen drei Freunde. Diese Reihe ist so aufgebaut, że ma opowiadać o losach różnych osób. Mittlerweile ist die Handlung der Hauptfigur so stark aufgebaut, jej świat jest przemyślany i doskonale złożony, Die Welt der anderen Mädchen ist sehr arm. Ich bin nicht von ihrer Persönlichkeit überzeugt, ich przemiany i wątpliwości. Mimo wielkiej sympatii do tej produkcji, wątki związane z resztą przyjaciółek wydają mi się nieco ckliwe i tanie. Aber, gdyby serial nosił tytuł ‚Hannah’, nie miałabym się kompletnie do czego przyczepić. Wszystko co jest związane z tą postacią jest naturalne, szczere i bardzo autentyczne.

Der Vergleich ist definitiv unfair, że to odpowiedź młodego pokolenia na serial ‚Sex w wielkim mieście’, schlage solche Meinungen überhaupt nicht vor, koniecznie obejrzyjcie kilka pierwszych odcinków i zwyczajnie dajcie mu szansę. Natürlich können nicht nur Mädchen zuschauen!