Breaking Bad v The Walking Dead

Breaking Bad v The Walking Dead.

Two AMC series, which caused, że produkcje telewizyjne weszły na jeszcze wyższy poziom. Zarówno jeśli chodzi o kreację bohaterów, implementation, ale także przekaz. W tej kablówce nie boją się trudnych tematów i środków przekazu. Dziś z Rafałem, naszym nowym Duchowym Kulturystą porównamy różne elementy Breaking Bad i The Walking Dead. Na koniec też mamy dla Was pewną niespodziankę związaną z tymi produkcjami.

TEXT INCLUDES SPOILERS

The best character

Because

Na mnie zdecydowanie większe wrażenie robiło Breaking Bad. Mimo tego i w The Walking Dead mam swoich ulubionych bohaterów. Obydwa seriale stoją aktorsko na bardzo wysokim poziomie, So the choice will probably not be easy for us, true? Ja głosuję w takim razie na Saula Goodmana, który jest postacią naprawdę ciekawą mimo tego, że na pierwszy rzut oka wydaje się tylko typowym “papugą” broniącym kryminalistów.W The Walking Dead z kolei zawsze z ogromną przyjemnością oglądam poczynania Daryla. Mruk, sweeper, great crossbowman. A character full of secrets. On mrok nosił w sobie od samego początku serialowej historii, teraz za sprawą innych ludzi staje się właśnie bardziej człowiekiem, than before.

Raphael

Najciekawszym bohaterem w Breaking Bad zawsze będzie dla mnie Jesse Pinkman. First of all, that's why, że jest to bardzo dobrze poprowadzona postać.Wydaje się być zwykłym ćpunkiem, jednak pod tą maską kryje się o wiele więcej. W serialu jak na dłoni widać, że kieruje nim wiele emocji. Falls in love, he is afraid, he is hotheaded, a czasami wydaje się, że sam nie wie co robi. Z odcinka na odcinek każda ta emocja ewoluuje, which allows the viewer to get to know Pinkman even better. Do tego kilkukrotnie słyszałem, że jestem do Aarona Paula podobny, so a point for Jesse. Bitch.Twórcy The Walking Dead mają zdecydowanie szersze pole do popisu. Każdy z nas zmieniłby się podczas zombie apokalipsy, i nie inaczej jest w przypadku bohaterów serialu Kirkmana. It's hard to pick one hero, ale skoro muszę, to byłby to Rick. Ma wszystko czego szukam u głównego protagonisty. He is very confident, zrobi wszystko w obliczu zagrożenia (he will even bite off an opponent's ear), a do tego jest świetnie zagrany. Andrew Lincoln urodził się dla tej roli i nie wyobrażam sobie innego aktora, który tak fantastycznie oddałby na ekranie przemianę Grimesa.

Because
So, Rick's transformation is really strong, bo momentami z rozsądnego faceta staje się bestią. Even so, Walter White was perhaps a bigger monster, I didn't want to list him as the best character, bo w sumie Breaking Bad jest bardzo równe pod względem aktorskim.

 

collage

The worst character

Because
Good, było o najlepszych postaciach, a kto był najgorszy? Wives. W obu przydpadkach. Skyler i Lori. W tej materii pewnie się zgodzimy. They are both plotting, wkurzają widzów i zwyczajnie dokładają zmartwień swoim mężom, którzy i tak stają przed wyzwaniami z którymi większość z nas nie dałaby sobie rady. I see already, że klawiatura Cię świerzbi żeby jakoś dosadniej się wypowiedzieć o tych postaciach, truth?
Raphael
Definitely. W tej kategorii zgadzamy się w 100%. Skyler is terribly obtrusive, marudna i narzekająca dosłownie na wszystko. I have no idea, whether this was what Walter's wife was supposed to be like, ale jeżeli właśnie taki zamiar mieli twórcy Breaking Bad, to wielkie brawa dla Anny Gunn, bo bycie wrzodem na tyłku wyszło jej znakomicie. Tego samego nie mogę powiedzieć o Sarze Callies, czyli serialowej Lori Grimes z The Walking Dead. Postać poległa już na etapie castingu, bo aktorka nie nadawała się do tej roli. Nie wczuła się w klimat zombie apokalipsy i było to widać w praktycznie każdej scenie. Sama postać też nie była ciekawa i dość szybko wypadła z TWD. Detriment, że Skyler nie wyszło samobójstwo w basenie, bo mielibyśmy dwa problemy z głowy…

The best element of the show

Because

W przypadku Breaking Bad to wszechobecne nawiązania i smaczki. W jednym z sezonów na początku każdego odcinka oglądaliśmy czarno białe sekwencje z których nie za wiele wynikało. Only then did we discover, że chodziło o katastrofę lotniczą i pluszaka, który wpadł do basenu Waltera. There are more such motives, like even a moment, gdy jadąc przez pustynię White mija zgubione na samym początku swojej przygody spodnie! Zatem dla mnie najlepszą rzeczą jest “ciągłość” uniwersum w którym dzieje się akcja i brak sterylności. Każda zmiana i drobny aspekt mają wpływ na bieg wydarzeń.W Walking Dead wybór dla mnie jest prosty. The headlamp, z niesamowitą muzyką i klimatem, który sprawia, że wejście w każdy epizod jest niezwykle łatwe. Nie jest też za długie, a dzięki odpowiedniej stylistyce wywołuje ciarki na rękach.

Raphael

 

Gra aktorska w Breaking Bad jest po prostu wyjątkowa. It was easy to spoil the plot with a bad cast, jednak to nie mogło się stać mając w drużynie nazwiska takie jak Cranston, Paul, Odenkirk, Esposito i oczywiście Banks. Każda z tych gwiazd zagrała po prostu fenomenalnie. To dzięki nim Breaking Bad jest takim kultowym show.Przewaga The Walking Dead nad BB tkwi w sposobie rozwijania postaci. U Gilligana prawdziwą przemianę przechodzą tak naprawdę tylko dwie postacie – Walter i Jesse. W TWD każdy z bohaterów ewoluuje na swój unikalny sposób. Some people become unpredictable, inni nie mogą sobie poradzić z apokalipsą zombie. Twardziele zmieniają się w mięczaków i odwrotnie.

The best episode

Because

 

W Breaking Bad to chyba będzie epizod w którym Walter dowiaduje się, że rak jest w odwrocie. Rewelacyjna gra Bryana Cranstona w scenie, gdy jego rodzina się cieszy, a w nim narasta furia. To chyba za takie rzeczy zgarnął tyle nagród Emmy. Suggested mimicry, teeth clenching. I późniejszy wybuch złości. Because he is risking his life here, odlicza dni do śmierci, a nagle wszystko odroczono. W jego przypadku nie można było mówić o uldze.Najlepszy epizod w serialu o zombie? To chyba taki, gdy ich tak naprawdę nie jest zbyt dużo i to ludzie są głównym zagrożeniem oraz prawdziwymi bestiami. Chodzi mi konkretnie o odcinek w którym Carol zamienia się w Rambo i odbija swoich towarzyszy z niewoli kanibali rządzących Terminusem. To chyba najlepszy kawałek akcji i pokaz jak zmieniła się postać grana przez Mellissę McBride w historii całej serii.

Raphael

 

Ciężko wybrać najlepszy odcinek w Breaking Bad, so i won't do it. Przypomnę za to ten, który zapadł mi najbardziej w pamięć. “Fly” jest dziesiątym odcinkiem sezonu trzeciego i co najciekawszego, tego epizodu miało w ogóle nie być. Nie dzieje się w nim zupełnie nic, co miałoby związek na fabułę. Has been created, ponieważ twórcą zostało po prostu za dużo pieniędzy (a mogli dać mi…). This procedure is called "bottle episode". Co mnie w “Fly” urzekło najbardziej? Dialogues between the main characters. Przez cały odcinek Jesse oraz Walter zmagają się z tytułowym owadem prowadząc przy okazji rozmowę, która jak możecie się domyślić jest przezabawna i nieco pokręcona, jak to zawsze bywa, gdy ten duet ze sobą konwersuje.W przypadku The Walking Dead moje serce należy do odcinku Too Far Gone, the fourth midseason finale. A duel between the defenders of the prison, a mieszkańcami Woodbury na czele z Gubernatorem nie mógł się nie podobać. Epizod miał wszystko co najbardziej lubię w show Kirkmana – hordy zombiaków, a lot of dead bodies, nieustającą akcję oraz krzyk “CORAAAL” Ricka Grimesa. Lovely episode.

Easter Eggi

We love Epic Rap Battles of History - the internet show, które konfrontuje postacie w hip-hopowych bitwach. Oba seriale o których z Kubą pisaliśmy znalazły uznanie w oczach twórców ERB i stworzono bardzo wyjątkowy pojedynek: Rick Grimes vs. Walter White.

W The Walkind Dead znajduje się również wiele ciekawych nawiązań do metamfetaminy tworzonej przez Waltera i Jessego. W sezonie drugim w trakcie sceny podczas której Daryl wyjmuje z torby rzeczy swojego brata możemy zauważyć foliową torbę z lekami, na dnie której znajduje się niebieski narkotyk z BB. Z kolei podczas rozmowy Daryla z Rickiem wspomniany jest “mały ćpun, który krzyczał “I’m gonna kill you. Bitch. " - the association is self-evident

collage235

W pierwszym sezonie TWD Glenn rozjeźdza zombiaki Dodgem Challengerem. Podobne auto Walter kupuje w prezencie swojemu synowi. Skyler jednak nie jest zadowolona z tego podarku i każe White’owi zwrócić samochód i porozmawiać z managerem salonu, który na imię miał… Glenn.

collage215677Czy mamy zatem do czynienia z jednym uniwersum, a może to zwyczajne mrugnięcie okiem do spostrzegawczych widzów? Póki co twórcy nie zabrali głosu w tej sprawie. However, we know one thing. Obydwie te serie zmieniają oblicze telewizji i odcisnęły mocne piętno na sposobie kręcenia seriali. Breaking Bad is over, ale przed nami wciąż nowe sezony The Walking Dead. May as much as possible. We are also curious, które postacie według Was zasługują na miano najlepszych/najgorszych i jakie są najlepsze elementy BB i TWD.