Naukowcy: Wiemy, jak wymazać złe wspomnienia

Naukowcy: Wiemy, jak wymazać złe wspomnienia

Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu „Zakochany bez pamięci” może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć – informuje pismo „Science”. Choć wymazać wspomnienia udało się na razie tylko u myszy, naukowcy są coraz bliżej opracowania podobnej metody dla ludzi, gdyż według nich procesy, które zachodzą w naszych mózgach są podobne. Traumatyczne przeżycie pobudza ciało migdałowate, które produkuje duże ilości białka CREB. Naukowcy ustalili, że właśnie neurony produkujące to białko „zapamiętują strach” i to na nich należy się skoncentrować. Postanowili więc je zniszczyć i zobaczyć, czy razem z nimi znikną złe wspomnienia. By to sprawdzić, myszy poddano warunkowaniu klasycznemu, w którym bodźcem bezwarunkowym był wstrząs elektryczny, a bodźcem warunkowym towarzyszący mu dźwięk. Po takim „treningu” myszy zastygały w bezruchu, gdy tylko usłyszały dźwięk kojarzony z nieprzyjemnym doznaniem. Następnie naukowcy zniszczyli neurony wytwarzające CREB w jądrze bocznym ciała migdałowatego. Po upływie 2, 5 i 12 dni, okazało się, że słysząc ten sam dźwięk myszy reagowały obojętnie, więc reakcja lękowa została wyeliminowana. Badacze zapewniają, że usunięcie złych wspomnień nie miało wpływu na inne wspomnienia oraz zdolność zapamiętywania i uczenia się. Mózg myszy mógł także w dalszym ciągu gromadzić inne złe wspomnienia.

Choć wielu z nas chętnie pozbyłoby się niektórych wspomnień, naukowcy z dystansem podchodzą do zastosowania takiej metody u ludzi. „Nasz mózg nie magazynuje nieprzyjemnych wspomnień bez przyczyny.

Jeśli zapomnimy, że oparzyliśmy się dotykając rozgrzanej płyty piecyka, prawdopodobnie zrobimy to po raz kolejny” – mówi dr Jin- Hee Han, neurobiolog z Uniwersytetu w Toronto. Dr Han dodaje, że pozytywnym aspektem takiej ingerencji może być jednak pomoc osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *