Piwo bezalkoholowe nie przynosi wstydu

Piwo bezalkoholowe nie przynosi wstydu

Picie piwa bezalkoholowego to żaden powód do wstydu – uważa aż 90 proc. osób przebadanych przez Instytut SMG/KRC. Co dziesiąty Polak kojarzy piwo bezalkoholowe z przyjemnością i odprężeniem. Tak wynika z raportu „Wolny wybór? – Stosunek Polaków do piwa bezalkoholowego”, który zaprezentowano w środę w Warszawie. 40 proc. badanych zadeklarowało, że piło piwo bezalkoholowe w ostatnim półroczu. Po takie piwo sięgają zwłaszcza ludzie młodzi. Prawie połowa osób w wieku 18?23 lat w ciągu ostatnich trzech miesięcy wybrała bezalkoholowy trunek. Wśród osób w wieku 24-29 lat piwo bezalkoholowe piło 36 proc. ankietowanych, a w przedziale wiekowym 30-35 lat – 33 proc. Piwosze traktują bezalkoholowy napój jako alternatywę, gdy nie mogą pić „procentów”. Niepijący piwa stawiają na aspekt towarzyski. Przyznają, że dzięki złotemu trunkowi bez alkoholu mogą uczestniczyć w sytuacjach „piwnych”. Samochód i dobre samopoczucie są głównym motywem zastępowania tradycyjnego piwa bezalkoholowym. Co trzeci Polak przyznaje, że sięgnął po piwo bezalkoholowe, gdyż musiał prowadzić auto, a co piąty chciał zachować jasność umysłu kolejnego dnia. Piwo bezalkoholowe smakuje tak samo jak alkoholowe – uważa połowa Polaków. Smaki tych trunków porównują szczególnie młodzi ludzie. Co siódmy Polak w wieku 18-23 lat zdecydowanie zgadza się, że smak piwa bezalkoholowego nie różni się niczym od tradycyjnego piwa.
– Cieszy nas, że po piwo bezalkoholowe coraz częściej sięgają młodzi ludzie, którzy chcą uczestniczyć w imprezach i spotkaniach, a nie zawsze mogą lub mają ochotę pić tradycyjne piwo. Z jednej strony badanie potwierdza pozytywne nastawienie Polaków do bezprocentowego napoju, z drugiej obserwujemy wzrost świadomości ludzi w obszarze odpowiedzialnego spożywania alkoholu – uważa Tomasz Kanton z Kompanii Piwowarskiej SA, która zleciła badanie. Badania przeprowadzono w połowie lipca 2008 roku. Odpowiedzi udzielały osoby w wieku 18-35 lat. Rynek piw bezalkoholowych szacuje się na poziomie 0,1 proc. udziału w rynku piwnym w Polce i odznacza tendencja wzrostową. Dla porównania odsetek ten wynosi w Czechach 2 proc., w Niemczech i na Węgrzech 3 proc., a w Hiszpanii aż 9 proc.

Badania na reprezentatywnej próbie pełnoletnich Polaków dla marki Lech FREE przeprowadził Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC.

Dodaj komentarz