Amerykanie obalają mity

Amerykanie obalają mity

Czy cukier powoduje u dzieci nadpobudliwość? Czy najwięcej ciepła tracimy przez głowę, a jedzenie w nocy prowadzi do otyłości? Amerykańscy badacze zaprzeczają niektórym twierdzeniom uważanym do tej pory za pewne… Naukowcy z Indiana University School of Medicine przyjrzeli się kilku pokutującym przekonaniom i postarali się udowodnić ich nieprawdziwość.

Rodzice wielu dzieci w Stanach Zjednoczonych są na przykład przekonani, że podawanie malcom słodzonych napojów, słodyczy i czekolady powoduje u nich nadpobudliwość.

Po zbadaniu 12 przypadków okazało się, że nie ma dowodów świadczących o działaniu słodyczy akurat na temperament dzieci. Rodzice jednak nie dawali się przekonać. Twierdzili, że ich dzieci stawały się nieznośne nawet po tym, jak podano im napoje niesłodzone (podczas gdy rodzice byli przekonani, że są z cukrem). Idea ta jest po prostu najmocniej zakorzeniona w głowach rodziców, ale na pewno nieprawdziwa…

Podobnie jest z utratą ciepła przez głowę. Jako że nastał mroźny, zimowy czas, wiele osób zakłada czapki i kapelusze. W gruncie rzeczy mają rację, bo ciepły ubiór jest w czasie mroźnej zimy skądinąd wskazany. Jednak naukowcy podkreślają, że to nieprawda, że 40-45 procent ciepła tracimy przez głowę. Upierają się, że ta część ciała nie jest pod tym względem szczególna. Jeśli byłaby to prawda – mówią – „ludziom byłoby tak samo zimno, gdyby wychodzili na dwór bez spodni, jak gdyby chodzili po mrozie bez czapki.”

Inny mit, z którym postanowili się rozprawić naukowcy ze stanu Indiana, to strach przed jedzeniem w nocy z obawy przed otyłością. Niektórzy wierzą (podobno i chyba jedynie w USA), że jeśli tylko nie będą jedli w nocy, to nie przytyją. Zdaniem naukowców to oczywista bzdura.

Pewne badania zrobione w Szwecji mogły na pierwszy rzut oka dowodzić prawdziwości tego twierdzenia. Mianowicie otyłe kobiety wskazywały wówczas, że jedzą generalnie więcej w nocy niż kobiety szczupłe. Okazuje się jednak, że panie z nadwagą jadły po prostu więcej posiłków przez całą dobę, w tym objadały się w nocy.

Jedyne prawdziwe może być więc twierdzenie, że ludzie przybierają na wadze, jeśli spożywają więcej kalorii niż są w stanie spalić – podkreślają amerykańscy naukowcy.

Swoją drogą, może i słodkości nadpobudliwości nie powodują, ale przekarmianie dzieci słodyczami i produktami słodzonymi może prowadzić do otyłości, cukrzycy i chorób grzybiczych.

Chodzenie bez czapki przy kilkustopniowym mrozie też może źle się skończyć, zwłaszcza dla naszych zatok i uszu. Z kolei objadanie się w nocy na pewno sprzyja otyłości, nawet jeśli nie jest jedyną jej przyczyną. Warto więc się zastanowić, czy warto demaskować wszystkie mity, bo może jednak czemuś służą…

Dodaj komentarz