W labiryncie

„W LABIRYNCIE”

Innym „kamieniem milowym” w historii polskich seriali jest słynny tasiemiec obyczajowy, czyli „W labiryncie”. Emitowano go od 1988 roku przez trzy kolejne lata, a pomysłodawcą serii był Paweł Karpiński. Czas ukazany w serialu to ważny okres przemian ustrojowych. Dlatego serial ukazuje pracowników Pracowni Farmakodynamiki Instytutu Farmakologii Klinicznej. Punktem wyjścia jest przyjazd Ewy Glinickiej – młodej dziewczyny, która trafia tam do pracy po śmierci narzeczonego.

Serial, choć kręcony z marszu, w naturalnych wnętrzach czy plenerach, budził wiele emocji.

W perypetiach pracowników Instytutu nie brakowało dramatów, problemów rodzinnych, romansów i kłopotów ze zdrowiem. Co tydzień przed ekranami telewizorów zasiadało kilkanaście milionów widzów. Podziwiali aktorskie kreacje Marka Kondrata, Piotra Skargi, Wiesława Drzewicza, Leona Niemczyna, Karola Strasburgera, Eugenii Herman, Barbary Horawianki, Gustawa Lutkiewicza, Dariusza Kordka czy Jowity Miodlinkowskiej.

Serial doczekał się rekordowej jak na owe czasy liczby odcinków, bo aż stu dwudziestu. Mówi się, że zapoczątkował polską modę na seriale typu „opera mydlana”.