Top Model

Top Model

Top model to program rozrywkowy typu reality show. Podczas trwania programu grupa młodych kobiet walczy o wygraną, dzięki której mogą zdobyć nie tylko tytuł top model, ale i kontrakt z agencją modelek. Oryginalny program powstał w USA. Jego twórczynią, oraz prowadzącą jest międzynarodowa modelka Tyra Banks. Obecnie w USA nadawany jest 20 sezon tego reality show

Top Model TVN

Top Model w TVN po raz pierwszy ukazał się w 2010 roku i był przebojem jesiennej ramówki. Prowadzącą jest międzynarodowa modelka Joanna Krupa. W pierwszym jury, oprócz Krupy zasiadali projektant Dawid Woliński, fotograf Marcin Tyszka oraz dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. W trzecim sezonie Piotrowską zastąpiła reżyserka pokazów Mody Katarzyna Piotrowska.

Zwyciężczynie

Miejsce Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3
1. Paulina Papierska Olga Kaczyńska Zuzanna Kołodziejczyk
2. Aleksandra Kuligowska Anna Bałon Marcela Leszczak
3. Anna Piszczałka Michalina Manios Klaudia Strzyżewska

 

Kariera modelki

Wiele z uczestniczek programów, nie tylko zwyciężczyń, ma na swoim koncie pokazy mody, oraz sesje zdjęciowe – w tym okładkowe. Za wcześnie jednak by mówić, że dzięki programowi można zrobić dużą, międzynarodową karierę. Zwykle bowiem modelki przez wiele lat budują swoją pozycję na rynku modowym.

Kontrowersje

Program budzi kontrowersje ze względu na sposób traktowania uczestniczek programu. Niekiedy bywają one wyszydzane, bądź wyśmiewane. Niektórzy uważają również, iż program jest seksistowski. W 2012 roku do Krajowe Rady Etyki Mediów wpłynęła skarga na TVN i program Top Model. Jej autor zarzucał, iż uczestniczki są molestowane na ekranie.  Została jednak rozpatrzona negatywnie.