BUNYAN, PAUL

BUNYAN, PAUL

Legenda o Paulu Bunyanie, najsłynniejszym bohaterze Ameryki trudniącym się wycinaniem lasu, jest całkowicie wymyślona. Nazwiskiem Paul Bunyan posługiwał się James MacGillivray w opowieściach z czasów własnej młodości, kiedy około roku 1910 był mieszkańcem puszczy. W.B. Laughead, zajmujący się reklamą, przedstawił Paula Bunyana jako olbrzyma, pod którą to postacią znamy go do dzisiaj, i spożytkował tę postać w kampanii reklamowej.

Legenda o Paulu Bunyanie rosła, aż w końcu ta fikcyjna postać zaczęła być traktowana jak niemal realna. Opowiadano, że Bunyan urodził się w stanie Maine, że jego kołyska – zbyt wielka, by trzymać ją na lądzie – unosiła się na powierzchni rzeki. Za każdym razem, gdy dziecko-olbrzym przewracało się na drugi bok, powstawały ogromne fale. Pewnego razu spało tak mocno, że nie można go było dobudzić, wezwano więc na pomoc marynarkę angielską. Marynarze przez siedem godzin ostrzeliwali olbrzyma. Kiedy się w końcu poruszył i wstał, zatonęło siedem okrętów wojennych!

Ludowe opowieści mówią, że Bunyan żył w Minnesocie i Wisconsin wraz ze swoim wołem o imieniu Babe, który potrafił za jednym razem uciągnąć pnie drzew ściętych na powierzchni 640 akrów lasu. Towarzysze Paula, olbrzymi, pochłaniali mnóstwo jedzenia. Jedli podobno naleśniki i biszkopty tak ogromne, że kiedy jeden z biszkoptów upadł, po drugiej stronie kuli ziemskiej następowało trzęsienie ziemi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *