Jakie właściwości ma ocet balsamiczny

Jakie właściwości ma ocet balsamiczny

Ocet balsamiczny wytwarzany jest z pięciu różnych gatunków winogron. Jako przyprawę zaczęto go używać w XIV wieku we Włoszech. Nazywa się go balsamicznym ze względu na jego właściwości lecznicze.
Obok oleju z oliwek, jest bardzo dobrym dodatkiem do dań z drobiu i czerwonego mięsa, sałatek oraz sosów. Dodaje się go na przykład do popularnej sałatki caprese, a także do hiszpańskiego chłodnika gazpacho. Głównie jest używany w daniach kuchni śródziemnomorskiej. Tego octu jednak nie należy stosować w zbyt dużych ilościach, ponieważ w takich przypadkach danie może znacznie zmienić swój smak. Jego zadaniem jest wyłącznie podkreślenie smaku.
Znane są również liczne zdrowotne zastosowania octu balsamicznego. Dobrze wpływa on na układ trawienny oraz znacznie zmniejsza nasz apetyt. Reguluje pracę jelit, a także ułatwia spalanie tłuszczu i oczyszcza organizm. Zawiera sporą ilość fosforu, potasu i magnezu, co również korzystnie wpływa na organizm człowieka. Co ciekawe w czasach epidemii dżumy, ocet balsamiczny służył jako środek dezynfekujący rany, oraz jako odtrutka.