Co to są andrzejki

Co to są andrzejki.

W wigilię św. Andrzeja, z 29 na 30 listopada obchodzimy ANDRZEJKI. Tego wieczoru upowszechniła się tradycja wróżenia.  W dawnych czasach do takich wróżb przykładano dużą uwagę, odprawiało się je bardzo starannie i w odosobnieniu. Obecnie wykonuje się je w celach rozrywkowych. To doskonałe źródło zabawy. Tego dnia organizowane są różne spotkania, imprezy, w trakcie których wróżenie to obowiązkowa czynność. Do najczęściej wykonywanych wróżb zalicza się:

  1. Lanie wosku przez klucz na zimną wodę — uzyskany kształt  zastygłego wosku lub rzucany przez niego cień świadczył o przyszłym ukochanym, jego zawodzie, wyglądzie, czy cechach osobowości.
  2. Ustawianie butów od ściany do progu drzwi – to wróżba dla dziewcząt. Pierwszy but, który dotrze do progu przynosi jej zapowiedź zamążpójścia. Jako pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.
  3. Kolejna wróżba z sercami papierowymi lub po prostu kartkami — osoby biorące udział spisują na jednej kartce lub serduszku imiona męskie, a na drugiej imiona żeńskie. Następnie za pomocą szpilki Panowie i Panie celują w kartkę z imionami. Po odwróceniu kartki odczytywane jest przekłute imię. Według wróżby tak będzie miał na imię wybranek danej dziewczyny lub przyszła żona  dla chłopca.
  4. Losowanie przedmiotów – zanim rozpocznie się losowanie uczestnicy nadają znaczenie poszczególnym rzeczom. Listek – oznacza staropanieństwo, obrączka- to rychły ślub, różaniec – oznacza powołanie do zakonu.