Filozofia

Filozofia Filozofia jest nauką, która zajmuje się rozważaniem na temat problemów egzystencjalnych, na przykład co to jest byt, umysł, dusza lub wiara. Można wymienić kilka rodzajów filozofii. Wśród nich wymieniamy filozofię klasyczną, lingwistyczną, irracjonalistyczną oraz pozytywistyczną. Pierwsza z nich podchodzi dość racjonalnie do przedmiotu badań. Druga znowu, czyli filozofia lingwistyczna zajmuje się zrozumieniem i analizą … Czytaj dalej Filozofia

Filozofia

Filozofia jest nauką, która zajmuje się rozważaniem na temat problemów egzystencjalnych, na przykład co to jest byt, umysł, dusza lub wiara. Można wymienić kilka rodzajów filozofii. Wśród nich wymieniamy filozofię klasyczną, lingwistyczną, irracjonalistyczną oraz pozytywistyczną. Pierwsza z nich podchodzi dość racjonalnie do przedmiotu badań. Druga znowu, czyli filozofia lingwistyczna zajmuje się zrozumieniem i analizą języka. Filozofia irracjonalistyczna łączy się z takimi pojęciami jak religia, sztuka czy dusza człowieka, a także dużo głębsza refleksja wychodząca poza realny świat. Ostatni rodzaj filozofii, czyli pozytywistyczna, łączy wyniki różnych nauk empirycznych, czyli poprzez doświadczenia, zmysły i eksperymenty.

Do najpopularniejszych filozofów należeli Arystoteles, Sokrates, Klemens z Aleksandrii, Święty Augustyn, Święty Tomasz z Akwinu czy też Kartezjusz. Jeszcze za czasów starożytności, najbardziej popularna była właśnie filozofia. Ponieważ każdą nauką jaką zaczął się interesować uczony, rozważano w ramach większej metafizyki.

Jak również wiadomo filozofia bardzo ściśle łączyła się zawsze z religia. I to nie tylko Chrześcijaństwem, ale również na przykład z Buddyzmem. Już od momentu, kiedy człowiek zaczął się głębiej zastanawiać i rozważać swoje istnienie, rozpoczęły się poszukiwania w kierunku wierzeń. Przedstawicielami filozofii chrześcijańskiej był chociażby Święty Augustyn, który tak naprawdę tego pojęcia nie używał w odniesieniu do swoich rozważań. Jego poglądy były nieco kontrowersyjne ale również bardzo szanowane.